Prizes Awarded 2009
THE HALIFAX HERALD AND MAIL TROPHY (1935), awarded to the monohull with the fastest elapsed time over the course, has been won by:
The Yacht: RAMBLER
Skipper: GEORGE DAVID
THE COMMONWEALTH OF MASSACHUSETTS CUP (1935), awarded to the yacht making the best overall corrected time in the IRC Division, has been won by:
The Yacht: RAMBLER
Skipper: GEORGE DAVID
THE DAVID P. PRINCE MEMORIAL CUP (2007), awarded to the yacht making the best overall corrected time under ORR scoring, has been won by:
The Yacht: CAPTIVITY
Skipper: SAMUEL BYRNE
THE OLIN J. STEPHENS OCEAN RACING TROPHY (2007), awarded to the skipper with the best combined performance using ORR scoring in the previous Newport-Bermuda Race and the current Marblehead-to-Halifax Ocean Race, has been won by:
Skipper: PETER REBOVICH
The Yacht: SINN FEIN
THE PROVINCE OF NOVA SCOTIA TRAY (1959), awarded to the yacht making the best overall corrected time in the PHRF Racing Division, has been won by:
The Yacht: CUTLASS
Skipper: MEHRAN HALMOS
THE HALIFAX TOURIST BUREAU CUP (1935), awarded to the yacht making the best overall corrected time in the PHRF Cruising Canvas Division, has been won by:
The Yacht: TICONDEROGA
Skipper: SCOTT L. FRANZ
THE CAPTAIN J. ALBERT CHAMBERS MEMORIAL TROPHY (1967), awarded to the yacht making the best corrected time in the Class IRC-1 of the IRC Division, has been won by:
The Yacht: RAMBLER Skipper: GEORGE DAVID
The second place trophy has been won by:
The Yacht: CAPTIVITY Skipper: SAMUEL BYRNE
The third place trophy has been won by:
The Yacht: CHIPPEWA Skipper: CLAYTON DEUTSCH
THE H. MARY POWERS MEMORIAL TROPHY (1985), awarded to the yacht making the best corrected time in the Class IRC-2 of the IRC Division, has been won by:
The Yacht: SARAH Skipper: GREGORY MANNING
The second place trophy has been won by:
The Yacht: CLOVER III
Skipper: NEAL FINNEGAN
The third place trophy has been won by:
The Yacht: CYBELE
Skipper: RICK BURNES
THE FRANCIS P. DUFFY TROPHY (1995), awarded to the yacht making the best corrected time in the Class PHR-1 of the PHRF Division, has been won by:
The Yacht: DONNYBROOK
Skipper: JAMES MULDOON
The second place trophy has been won by:
The Yacht: NIRVANA
Skipper: CHARLES KIEFER III
The third place trophy has been won by:
The Yacht: DESTINATION FOX HARB'R
Skipper: RONALD JOYCE
THE NATIONAL SEA PRODUCTS LIMITED TROPHY, awarded to the yacht making the best corrected time in the Class PHR-2 of the PHRF Division, has been won by:
The Yacht: CUTLASS
Skipper: MEHRAN HALMOS
The second place trophy has been won by:
The Yacht: CILISTA
Skipper: JEFFREY EBERLE
The third place trophy has been won by:
The Yacht: VALIANT
Skipper: GARY GREGORY
THE WRIGHT CUP, awarded to the yacht making the best corrected time in the Class PHR-3 of the PHRF Division, has been won by:
The Yacht: HARRIER
Skipper: EVAN PETLEY-JONES
The second place trophy has been won by:
The Yacht: SAMAYA
Skipper: GRANT MACHUM
The third place trophy has been won by:
The Yacht: STARFIRE
Skipper: ANDREW BOSWELL
THE L.M.FOWLE TROPHY, awarded to the yacht making the best corrected time in the Class PHR-4 of the PHRF Division, has been won by:
The Yacht: AIRBORNE IV
Skipper: WILLIAM GREENWOOD
The second place trophy has been won by:
The Yacht: LINDY
Skipper: DAVID DICKERSON
The third place trophy has been won by:
The Yacht: SWIFT
Skipper: BETH HUDSON
THE GUILDFORD MEMORIAL TROPHY, awarded to the yacht making the best corrected time in the Class PHR-5 of the PHRF Division, has been won by:
The Yacht: BINGO!
Skipper: SEAN CALLAHAN
The second place trophy has been won by:
The Yacht: SINN FEIN
Skipper: PETER REBOVICH
The third place trophy has been won by:
The Yacht: PURITAN
Skipper: WILLIAM GUNTHER
THE MINOT-MacASKILL CUP, awarded to the yacht making the best corrected time in the Class PHR-6 of the PHRF Division, has been won by:
The Yacht: JEROBOAM
Skipper: JONATHAN GREEN
The second place trophy has been won by:
The Yacht: CELLO
Skipper: BRANKO MIZERIT
The third place trophy has been won by:
The Yacht: THORA
Skipper: VINCE TODD
THE BOSTON YACHT CLUB COMMODORE'S TROPHY (1959), awarded to the Multihull Division making the best corrected time, has been won by:
The Yacht: SWAMP FOX
Skipper: DONALD WATSON
The second place trophy has been won by:
The Yacht: FLYING FISH
Skipper: CHARLIE PINGREE
The third place trophy has been won by:
The Yacht: ALEGRA
Skipper: PETER GARCIA
RALPH L. KELLER MEMORIAL TROPHY (1991), awarded to the multihull with the fastest elapsed time over the course, has been won by:
The Yacht: FLYING FISH
Skipper: CHARLIE PINGREE
THE GEORGE F. LAWLEY MEMORIAL CUP (1983), awarded to the schooner, ketch or yawl making the best corrected time, has been won by:
The Yacht: TICONDEROGA
Skipper: SCOTT L. FRANZ
THE RNSYS RACE COMMITTEE BOWL, awarded to the team of 3 yachts chosen by the Commodore of the Boston Yacht Club to represent USA and the Commodore of RNSYS represent CAN, has been won by CAN with the following team:
The Yacht: DONNYBROOK
Skipper: JAMES MULDOON
The Yacht: RAMBLER
Skipper: GEORGE DAVID
The Yacht: TICONDEROGA
Skipper: SCOTT L. FRANZ
THE PARKER C. HATCH MEMORIAL TROPHY, awarded to a competition among clubs having three or more entries in the race, has been won by team RNSYS NOVI with the following:
Yacht: HARRIER
Skipper: EVAN PETLEY-JONES
Yacht: DUCK!
Skipper: PAM MALONEY
Yacht: STARFIRE
Skipper: ANDREW BOSWELL
THE ACADEMY CUP, awarded to Academy Training Vessel making the best corrected time, has been won by the U.S. NAVAL ACADEMY SAILING SQUADRON with the following entry:
The Yacht: SWIFT
Skipper: BETH HUDSON
THE BRAS D'OR LAKES TROPHY, awarded to the Doublehanded entry making the best corrected time in the PHRF Racing Division, has been won by:
The Yacht: JADED
Skipper: PETER RUGG
Stbd Watch: JOE COOPER
THE RNSYS TRUSTEE BOWL (2003), awarded to the Doublehanded entry making the best corrected time in the IRC Division, has been won by:
The Yacht: DAWN TREADER
Skipper: LAWRENCE COHEN
Stbd Watch: MICHAEL CROWLEY
THE CONCORDIA CUP (1983), awarded to the Concordia yacht with the best overall performance, has been won by:
The Yacht: TRINITY
Skipper: DOUGLAS PINCIARO
THE OVER THE HILL GANG TROPHY (1999), awarded to the yacht where the average age of the skipper and crew is over 55 making the best corrected time, has been won by:
The Yacht: SINN FEIN
Skipper: PETER REBOVICH
THE COOK'S PLATE, awarded in the spirit of offshore racing to the Chef aboard the last yacht to finish within the time limit, has been won by:
The Yacht: WESTRAY
Chef: JOHN MELVIN