Current Entries

Event Total = 38
1. ORR Division Total = 18
No Sail Boat Club Type Captain ODW Rtng Appvd
ORR-1
1 USA 70333 Merit Seawanhaka Corinthian Yacht Club Frr80kch John Kelly
2 USA 16 Zaraffa NASS RP66 Jahn Tihansky
3 USA 61915 Summer Storm NYYC, Beach Point YC, STC Mtn49 Andrew Berdon
4 USA 54 Dragon Mud Heads Cls40 Michael Hennessy
5 USA 52599 Wahoo NASS Ker50 Catherine Reed
6 USA 52427 Fast Company III Corinthian Yacht Club J-133 Phil Helmes
7 USA 52770 Gigi Boston Yacht Club J-122 Tom Mager
8 USA 2112 YYZ RCYC Jnu53 Justin Bonar
9 USA 43950 Temptress NYYC, Conanicut YC, CCA Tlr41 John Gowell - G
10 USA 10625 Dreamcatcher Mudratz Swn48 Mudratz Offshore Race Team
11 USA 52526 Stormy Weather Eastport Yacht Club Swn44 Mike Maholchic 0.865
12 USA 14879 Talisman Hingham Tar41 Richard Pedone
13 USA 1781 Towhee Off Soundings Cal40 Paul Jennings
14 USA 51428 Shearwater CCA, Stonington Harbor YC Msn43 Daniel Biemesderfer 0.779
15 USA 3815 Actaea CYCOP, CCA, EYC Ber40 Michael M Cone
16 USA 60617 Cynosure Hull Yacht Club Rds41 Logan Greenlee 0.742
17 USA 50926 Eos EYC Tlr38 JB Braun
18 USA 289 Hafa Adai Marblehead Yacht Club J-109 Eliot Shanabrook

2. PHRF - Racing Division Total = 5
No Sail Boat Club Type Captain TCF (PHRF) Rtng Appvd
PHR-1
1 USA 61172 Abide Hyannis Yacht Club X-4.9 Thomas Catalano 1.150 (15)
2 CAN 50500 Dragonfly Royal Western Nova Scotia YC J-130 Keith Amirault 1.138 (21)
3 CAN 40998 Sail La Vie Bedford Basin YC Jnu409 Louis Bourget 1.020 (87)
4 CAN 54381 Airborne IV RNSYS CCA Bntu50 William Greenwood III 1.002 (99)
5 CAN 51 Demons Dance RNSYS C&C99 Andrew Watts 0.992 (105)

4. PHRF - Cruising Division Total = 2
No Sail Boat Club Type Captain TCF (PHRF) Rtng Appvd
PHC-1
1 USA 117 Perseverance Columbia Yacht Club Bst299 John Plominski 0.869 (198)
2 CAN 1048 Harmonia Chester Yacht Club Ocns321 Duncan Cross 0.862 (204) Yes

0. Undecided Division Total = 13
No Sail Boat Club Type Captain
Undecided
1 USA 38007 Kurranulla Liberty Sailing Club, CYCA Syd38 Stuart Jones
2 USA 46 Cilista CCA/ Manchester YC J-130sd Jeffrey Eberle
3 USA 3817 Revolution Eastern Point Yacht Club Adn 38 Eben Moulton
4 CAN 50271 Deviation Royal Nova Scotia Y Squadron J-120 Stu McCrea
5 CAY 60589 Selamat CCA,NYYC,MYC McR66 Ronald Rossetti
6 CAN 25 Pandora Royal Nova Scotia YS C&C115 Peter Bromley
7 USA 52129 MoonDog Barrington Yacht Club C&C115 Abbott/ Arrighi
8 USA 40747 Tamarack Portland YC, STC Blt44 Bob Kellogg
9 USA 40657 Hall Pass Eastern Yacht Club Frs36 John Thompson
10 USA 40079 Saraband Eastern Yacht Club Frs36 Elke Backman
11 USA 93367 Pegasus Keyport Yacht Club Frst367 Hartmut Ludwig
12 USA 61043 Nomad n/a Sab38 Seth Winnick
13 CAN 54399 Sea Smoke Royal Nova Scotia YS Bav38 Mike Evans


Note - Ratings are unofficial until certificates have been provided.
Final class assignments will be announced at the Captains' Meeting.