Prizes Awarded 2015

 

Click on any underlined prize to to see prize photo and/or history

 
The MINOT-MacASKILL TROPHY (1905) awarded to the team of 3 yachts chosen by the Commodore of the Boston Yacht Club to represent USA and the Commodore of RNSYS to represent CAN, has been won by team USA consisting of:
The Yacht: SPOOKIE Skipper: STEVE & HEIDI BENJAMIN
The Yacht: ACTAEA Skipper: MICHAEL M CONE
The Yacht: SHOUT Skipper: JOHN CHUANG
 
The HALIFAX HERALD AND HALIFAX MAIL TROPHY (1935) is awarded to the monohull with the fastest elapsed time over the course, has been won by:
The Yacht: SPOOKIE Skipper: STEVE & HEIDI BENJAMIN
 
The RALPH L. KELLER TROPHY (1991) is awarded to the multihull with the fastest elapsed time over the course, has been won by:
The Yacht: ZENYATTA Owner: JONATHAN BUSH
Skipper: OWEN JOHNSON
 
The COMMONWEALTH OF MASSACHUSETTS CUP (1935) is awarded to the yacht making the best overall corrected time in the IRC Division, has been won by:
The Yacht: SPOOKIE Skipper: STEVE & HEIDI BENJAMIN
 
The DAVID P. PRINCE MEMORIAL CUP (2007) is awarded to the yacht making the best overall corrected time in the ORR Division, has been won by:
The Yacht: ACTAEA Skipper: MICHAEL M CONE
  The second place trophy has been won by:
The Yacht: TRIPLE LINDY Skipper: JOSEPH MELE
  The third place trophy has been won by:
The Yacht: NANUQ Skipper: GLENN DONCASTER
 
The OLIN J. STEPHENS OCEAN RACING AWARD (2007) is awarded to the skipper with the best combined performance using ORR scoring in the previous Newport-Bermuda Race and the current Marblehead-to-Halifax Ocean Race, has been won by:
The Yacht: ACTAEA Skipper: MICHAEL M CONE
 
The PROVINCE OF NOVA SCOTIA TRAY (1959) is awarded to the yacht making the best overall corrected time in the PHRF Racing-Division, has been won by:
The Yacht: SARAPHIE Skipper: BRUCE HANCOCK
 
The HALIFAX TOURIST BUREAU CUP (1935) is awarded to the yacht making the best overall corrected time in the PHRF-Cruising Division, has been won by:
The Yacht: KINSALE Skipper: ALLEN EDDY
  The second place trophy has been won by:
The Yacht: BLUEBIRD Skipper: HARRY BIRD
  The third place trophy has been won by:
The Yacht: X-DIMENSION Skipper: SCOTT DYNES
 
The CAPTAIN J. ALBERT CHAMBERS MEMORIAL TROPHY (1967) is awarded to the yacht making the best corrected time in the Class IRC-1 of the IRC Division, has been won by:
The Yacht: SPOOKIE Skipper: STEVE & HEIDI BENJAMIN
  The second place trophy has been won by:
The Yacht: CHRISTOPHER DRAGON Skipper: ANDREW & LINDA WEISS
  The third place trophy has been won by:
The Yacht: OAKCLIFF FARR 40 - BLACK Skipper: OAKCLIFF SAILING TEAM
 
The H. MARY POWERS MEMORIAL TROPHY (1985) is awarded to the yacht making the best corrected time in the Class IRC-2 of the IRC Division, has been won by:
The Yacht: WARRIOR WON Skipper: CHRISTOPHER SHEEHAN
  The second place trophy has been won by:
The Yacht: VALIANT Skipper: GARY GREGORY
  The third place trophy has been won by:
The Yacht: SLIDE RULE Skipper: SCOTT BEARSE
 
The FRANCIS P. DUFFY TROPHY (1995) is awarded to the yacht making the best corrected time in the Class PHR-1 of the PHRF Division, has been won by:
The Yacht: SHOUT Skipper: JOHN CHUANG
  The second place trophy has been won by:
The Yacht: EVOLUTION Skipper: EBEN MOULTON
  The third place trophy has been won by:
The Yacht: SURVENANT Skipper: MARCEL CÔTÉ
 
The NATIONAL SEA PRODUCTS TROPHY (1985) is awarded to the yacht making the best corrected time in the Class PHR-2 of the PHRF Division, has been won by:
The Yacht: ALIBI Skipper: GARDNER GRANT
  The second place trophy has been won by:
The Yacht: HAFA ADAI Skipper: ELIOT SHANABROOK
  The third place trophy has been won by:
The Yacht: DEVIATION Skipper: STU MCCREA
 
The WRIGHT CUP (1906) is awarded to the yacht making the best corrected time in the Class PHR-3 of the PHRF Division, has been won by:
The Yacht: AIRBORNE IV Skipper: WILLIAM GREENWOOD III
  The second place trophy has been won by:
The Yacht: GALLANT Skipper: ERIK DERECKTOR - NAVAL ACADEMY SAILING SQUADRON
  The third place trophy has been won by:
The Yacht: TENACIOUS Skipper: JACKSON NIKETAS - NAVAL ACADEMY SAILING SQUADRON
 
The L.M.FOWLE TROPHY is awarded to the yacht making the best corrected time in the Class PHR-4 of the PHRF Division, has been won by:
The Yacht: SARAPHIE Skipper: BRUCE HANCOCK
  The second place trophy has been won by:
The Yacht: SEA SMOKE Skipper: MIKE EVANS
  The third place trophy has been won by:
The Yacht: GREY GHOST Skipper: PHILIP PARISH
 
The GEORGE F. LAWLEY MEMORIAL CUP (1983) is awarded to the schooner, ketch or yawl making the best corrected time, has been won by:
The Yacht: SARAPHIE Skipper: BRUCE HANCOCK
 
The PARKER C. HATCH MEMORIAL TROPHY is awarded to a competition among clubs having three or more entries in the race, has been won by team CRUISING CLUB of AMERICA consisting of:
The Yacht: AIRBORNE IV Skipper: WILLIAM GREENWOOD III
The Yacht: ACTAEA Skipper: MICHAEL M CONE
The Yacht: GREY GHOST Skipper: PHILIP PARISH
 
The ACADEMY CUP is awarded to Academy Training Vessel making the best corrected time, has been won by the U.S. NAVAL ACADEMY SAILING SQUADRON with the following entry:
The Yacht: GALLANT Skipper: ERIK DERECKTOR
 
The BRAS D'OR LAKES TROPHY (1985) is awarded to the Doublehanded entry making the best corrected time in the PHRF Racing Division, has been won by:
The Yacht: ALIBI Skipper: GARDNER GRANT
Stbd Watch: STEPHEN FISK
 
The RNSYS TRUSTEES BOWL (1989) is awarded to the Doublehanded entry making the best corrected time in the IRC Division, has been won by:
The Yacht: CATCH 22 Skipper: ANDREW LIPPMAN
Stbd Watch: TOM VANDERSALM
 
The OVER THE HILL GANG TROPHY (1999) is awarded to the yacht where the average age of the skipper and crew is over 60 ranking best under proportional scoring, has been won by:
The Yacht: GARNET Skipper: JOE NAROSKI
 
The CHELSEA CLOCK MARINER TROPHY (2011) is awarded to the yachts with the best combined performance in the Annapolis to Newport Race and the Marblehead-to-Halifax Ocean Race in the IRC, PHRF Racing and Doublehanded IRC Divisions, has been won by:
IRC DIVISION
  The first place trophy has been won by:
The Yacht: SLIDE RULE Skipper: SCOTT BEARSE
  The second place trophy has been won by:
The Yacht: STORMY WEATHER Skipper: MIKE MAHOLCHIC
PHRF-RACING DIVISION
  The first place trophy has been won by:
The Yacht: SHINNECOCK Skipper: JAMES PRALEY
  The second place trophy has been won by:
The Yacht: CHAOTIC FLUX Skipper: JAMES CHEN
  The third place trophy has been won by:
The Yacht: RAZOR'S EDGE Skipper: FRANK KENDALL
DOUBLE-HANDED
  The first place trophy has been won by:
The Yacht: DAWN TREADER Skipper: LAWRENCE COHEN
Stbd Watch: MICHAEL CROWLEY
 
The FRIAR TROPHY (2011) is awarded to the yacht with the best combined performance in the previous Route Halifax Saint-Pierre Race and the current Marblehead-to-Halifax Ocean Race, has been won by:
The Yacht: SEA SMOKE Skipper: MIKE EVANS
 
The COOKS TROPHY (1979) is awarded in the spirit of offshore racing to the Chef aboard the last yacht to finish within the time limit, has been won by:
The Yacht: SEDNA Chef: GREG KYLE